Rugby on TV: The four live streams at the end of September – Rugby on TV – Rugbymeet

Four matches live this past weekend in September. Tonight, it is up to the Italians at United Rugby, where Zebre will first host the South African Sharks, then Benetton will visit Leinster in the second round of the competition. Tomorrow is the sixth and final day of the rugby tournament, with the final 80 minutes crucial to deciding the champion team, with all four national teams still playing. Here is the schedule for September 23 and 24.

Friday 23 September

Raw 18.30.00 Zebra vs sharks – United Rugby Championship – Derita TV Eurosport 2E in Eurosport eDiscovery Player Live +

Raw 20.35.00 Benetton vs Leinster – United Rugby Championship – Derita TV Eurosport 2E in Eurosport eDiscovery Player Live +

Saturday 24 September

Raw 05.09.2020 All Blacks vs Australia – Rugby Championship — diretta TV Sky Sport Uno and Sky Sport Arena live su NOW

Raw 05.17.2020 South Africa vs Argentina Rugby Championship — diretta TV Sky Sport Arena live su NOW

Profiles:

All Blacks vs Australia

all black15 Bewden Barrett, 14 Will Jordan, 13 Rico Ewan, 12 Jordy Barrett, 11 Caleb Clark, 10 Richie Muunga, 9 Aaron Smith, 8 Ardy Savia, 7 Dalton Babali, 6 Akira Ewan, 5 Sam Whitelock (c), 4 Brodie Retallick, 3 Tyrel Lomax, 2 Codie Taylor, 1 Ethan de Groot
Panchina: 16 Samison Taukei’aho, 17 Ofa Tu’ungafasi, 18 Nepo Laulala, 19 Tupou Vaai, 20 Hoskins Sotutu, 21 Finlay Christie, 22 Roger Tuivasa-Sheck, 23 Sevo Reis

Australia15 Andrew Killaway, 14 Tom Wright, 13 Lynn Ikitao, 12 Lalacai Fukte, 11 Marika Corupetti, 10 Bernard Foley, 9 Jake Gordon, 8 Harry Wilson, 7 Pete Samo, 6 Rob Valletini, 5 Kaderen Neville, 4 Jade Holloway, 3 Allan Alaalatoa, 2 Dave Porecki, 1 James Slipper (c)
Panchina: 16 Faulau Fainga’a, 17 Angus Bell, 18 Bond, 19 Nick Frost, 20 Fraser McReight, 21 Nic White, 22 Reece Hodge, 23 Jordan Petaia

Date: Saturday 24th September
Where: Eden Park, Auckland
Kick off: 19:05 local time (8:05 GMT, 7:05 GMT)
Referee: Andrew Price (Ireland)
Assistant Referees: Mathieu Raynal (France), Pierre Proust (France)
TMO: TMO: Ben Whitehouse (Wales)

South Africa vs Argentina

South Africa: 15 Willie le Roux, 14 Canan Moodie, 13 Jesse Kriel, 12 Damian de Allende, 11 Makazole Mapimpi, 10 Frans Steyn, 9 Jaden Hendrikse, 8 Jasper Wiese, 7 Pieter-Steph du Toit, 6 Siya Kolisi (c), 5 Lood de Jager, 4 Eben Etzebeth, 3 Frans Malherbe, 2 Malcolm Marx, 1 Steven Kitshoff
Panchina: 16 Bongi Mbonambi, 17 Ox Nche, 18 Vincent Koch, 19 Franco Mostert, 20 Duane Vermeulen, 21 Quaga Smith, 22 Vav de Clerc, 23 Court Le Arendsay

Argentina15 Jon Cruz Malia, 14 Emiliano Bovelli, 13 Matthias Moroni, 12 Jerome de la Fountain, 11 Jon Imhoff, 10 James Carreras, 9 Gonzalo Bertrano, 8 Pablo Matera, 7 Mark Kramer, 6 John Martin Gonzalez, 5 Thomas Lavanini, Matthias German, 3 Edward Bello, 2 Julian Montoya (c), 1 Nahuel Tetas Chaparro
Panchina: 16 Augustin Crevi, 17 May Vivas, 18 Joel Sclavey, 19 Guido Petti, 20 Pedro Rubiolo, 21 Thomas Cobelli, 22 Benjamin Urdabilita, 23 Bautista Delgui

Date: Saturday 24th September
Venue: Kings Park, Durban
Kick off: 17:05 local time (16:05 GMT, 15:05 GMT)
Referee: Damon Murphy (Australia)
Assistant Referees: Frank Murphy (Ireland), Andrea Biardi (Italy)
TMO: Chris Hart (New Zealand)